W Polsce mamy zarejestrowanych ponad 300 tys. spółek kapitałowych. Minister Finansów wydał interpretację ogólną prawa podatkowego. Treść tej interpretacji może spowodować zmianę dotychczasowej praktyki organów podatkowych. Status podatkowy członka zarządu należy oceniać na podstawie treści konkretnej umowy cywilnoprawnej pomiędzy członkiem zarządu a spółką.
– Kwestia ta w praktyce budziła liczne kontrowersje, stąd tak duża liczba orzeczeń sądów administracyjnych – mówi w rozmowie z MarketNews24 Anna Turska, doradca podatkowy z Kancelarii Ożóg Tomczykowski Sp. z o.o.
Minister Finansów wskazał, że status podatnika VAT ma podmiot wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą. Natomiast wykluczony jest status podatnika VAT wówczas, gdy świadczenie jest realizowane na podstawie stosunku prawnego, który określa:
- Warunki wykonywania czynności, wskazujące na brak ponoszenia ryzyka ekonomicznego – jeżeli członek zarządu korzysta wyłącznie z infrastruktury zarządzanej spółki (np. komputera, telefonu komórkowego, samochodu, biura z wyposażeniem, kart płatniczych, etc.), jest to przesłanka podważająca samodzielność takiego podmiotu.
- Wynagrodzenie – w ocenie MF, jeżeli osobie zarządzającej przysługuje stałe wynagrodzenie, nie można mówić o ponoszeniu ryzyka ekonomicznego, typowego dla samodzielnej działalności gospodarczej. Ponadto okolicznością potwierdzającą brak ponoszenia ryzyka ekonomicznego jest ukształtowanie wynagrodzenia w sposób mieszany: określona kwota stała oraz element zmienny. Podobnie, ustalenie w umowie dla zarządzającego stałego wynagrodzenia miesięcznego, w wysokości adekwatnej do pozycji spółki, zakresu zadań, etc. oraz dodatkowej premii rocznej wypracowanego w danym roku zysku nie jest przesłanką samodzielnej działalności gospodarczej.
- Odpowiedzialność zlecającego wobec osób trzecich – brak odpowiedzialności członka zarządu wobec osób trzecich za działania realizowane na podstawie np. umowy o zarządzanie jest istotną okolicznością wskazującą brak samodzielnej działalności gospodarczej. Jeżeli umowa przewiduje, że taką odpowiedzialność ponosi spółka lub umowa nie reguluje kwestii odpowiedzialności, zdaniem MF, jest to okoliczność przemawiająca za brakiem statusu podatnika VAT po stronie członka zarządu. Nie jest przy tym istotne, że członek zarządu ponosi odpowiedzialność na podstawie określonych przepisów prawa, np. przepisu Kodeksu Spółek Handlowych.
Jak wskazuje Ministerstwo Finansów, status podatkowy członka zarządu należy oceniać na podstawie treści konkretnej umowy cywilnoprawnej pomiędzy członkiem zarządu a spółką, z uwzględnieniem powyższych wyjaśnień. MF zastrzegł, że nie spełnienie przynajmniej jednego z powyższych warunków oznacza że członek zarządu ma status podatnika VAT – co może być dyskusyjne. Proszę mieć na uwadze, że wprawdzie interpretacja ogólna dotyczy członków zarządu, ale może również mieć w praktyce znaczenie dla ustalenia zakresu definicji podatnika VAT także w stosunku do innych podmiotów (współpracowników, zleceniobiorców, etc.).
Źródło: MarketNews24.pl
Leave a Reply