Przez wiele miesięcy naukowcy z całego świata pracowali nad szczepionką przeciwko COVID-19. Szczepionka jest już dostępna w Polsce. Co istotne, jest bezpłatna i dobrowolna. Choć niektórzy bardzo by chcieli być już zaszczepieni, muszą czekać na swoją kolej. Szczepienia odbędą się etapami.
Kiedy będzie można zaszczepić się przeciw COVID-19?
W tzw. etapie 0 zaszczepieni zostaną pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych (w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych). Etap ten został rozpoczęty, a pierwszą osobą w Polsce zaszczepioną przeciwko COVID-19 została naczelna pielęgniarka Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA Alicja Jakubowska. W etapie 1 zaszczepić będą się mogli pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe (w tym Wojsko Polskie) oraz nauczyciele. W etapie 2 przewidziano, że zaszczepione zostaną osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne. Ostatni etap szczepień – 3 obejmuje przedsiębiorców i pracowników sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To właśnie na tym etapie realizowane będą również powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.
W jaki sposób mogę zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19?
Cały proces szczepień oparty jest o elektroniczne skierowania. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia są one generowane automatycznie w systemie w transzach zgodnych z kolejnością szczepień dla poszczególnych etapów. Skierowania na szczepienie przeciwko COVID-19 wystawiane są przez lekarza (może to być również lekarz nieposiadający umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia) za pośrednictwem systemu informatycznego lub przez sam system. Skierowanie jest ważne przez okres 60 dni od dnia jego wystawienia. Osoby objęte możliwością skorzystania ze szczepienia przeciwko COVID-19 w tzw. 0 etapie mogą sprawdzić, czy mają już wystawione skierowanie w tzw. IKP czyli Internetowym Koncie Pacjenta. Aby móc zalogować się na swoje konto IKP potrzebny jest profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód). Nie wiadomo jeszcze kiedy rozpocznie się proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19. Przewiduje się, że będzie to połowa stycznia 2021 r. Rejestracja będzie możliwa zarówno przez infolinię, u lekarza POZ jak i poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
Gdzie można się zaszczepić przeciwko COVID-19?
Na chwilę obecną, personel medyczny i niemedyczny szpitali i placówek medycznych (w tym aptek) będzie mógł się zaszczepić przed akcją szczepienia społeczeństwa w tzw. szpitalach węzłowych, których lista opublikowana jest tutaj.
Natomiast szczepienia przeciwko COVID-19 dla pozostałych osób będą dostępne m.in. w:
- placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej,
- innych stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej),
- mobilnych zespołach szczepiących,
- centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.
1 Comment
Michal
28 grudnia 2020 at 14:36Oby możliwosc rejestracji jak najszybciej ruszyła!