Każdy od czasu do czasu musi przeprowadzić małą renowację w domu. Tymczasowe niedogodności trzeba przeczekać. Co jednak w sytuacji, gdy sąsiad robi remont za remontem i bez przerwy uprzykrza nam życie hałasem?
„Dobrze znać swoje prawa. Warto przeczytać regulamin wspólnoty mieszkaniowej zawierający przepisy dotyczące zasad przeprowadzania remontów i zachowywania ciszy nocnej” – mówi serwisowi infoWire.pl Mariusz Łubiński z firmy Admus. Dozwolony poziom hałasu w obszarze miejskim to 60 dB w dzień i 50 dB nocą.
Co robić, jeżeli te normy są naruszane? „Na początek najlepiej porozmawiać z ekipą remontową oraz właścicielem lokalu i wyjaśnić, że ich działania nam przeszkadzają i uniemożliwiają odpoczynek” – radzi ekspert. Warto wspólnie omówić problem i wypracować rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony.
Jeśli sąsiad nie zastosuje się do naszych uwag, problem należy zgłosić administracji budynku, która wystosuje oficjalne pismo do uciążliwego lokatora. W przypadku nocnych hałasów o interwencję możemy prosić też straż miejską oraz policję. Gdyby i to nie poskutkowało, pozostaje nam wkroczenie na drogę sądową – możemy wystąpić z roszczeniem o sprzedaż mieszkania lokatora łamiącego przepisy i uprzykrzającego życie całej wspólnocie.
Mariusz Łubiński – prezes zarządu firmy Admus
Photo credit: yvestown / Foter / CC BY-NC-ND
2 Comments
Ekonomia Pieniądze
10 kwietnia 2021 at 00:03Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie i subsbskrybuję kanał RSS. Pozdrowienia 🙂
EKONOM.XMC.PL
17 lipca 2021 at 15:18This is a remarkable article by the way. I am going to go ahead and bookmark this post for my brother to read later on tonight. Keep up the good quality work.