W dniu 11 grudnia 2018 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo własności przemysłowej, który został przedłożony przez ministra przedsiębiorczości i technologii. Zmiana przepisów była konieczna z uwagi na obowiązek wdrożenia dyrektywy Parlamenty Europejskiego i Rady (UE) 2015/2436 z dnia 16 grudnia 2015 r. mającej na celu zbliżenie ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do znaków towarowych.
Znak towarowy
Zgodnie z dyrektywą projekt ustawy zmienia definicję znaku towarowego, mianowicie zrezygnowano z konieczności przedstawiania go w sposób graficzny. Na skutek wprowadzonej zmiany, znakiem towarowym będzie mogło być zatem każde oznaczenie, które umożliwi odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa, z możliwością przedstawienia takiego znaku w rejestrze znaków towarowych w sposób pozwalający jasno ustalić przedmiot ochrony udzielonej na ten znak. Powyższa zmiana jest wynikiem postępu technologicznego, który wprowadził do praktyki handlowej nietradycyjne znaki towarowe, np. dźwiękowe, zapachowe czy hologramy.
Przedłużanie praw ochronnych na znaki towarowe
Następna bardzo ważna zmiana dotyczy trybu przedłużania praw ochronnych na znaki towarowe. Aktualnie przedłużenie wymaga złożenia wniosku na piśmie i wydania decyzji. Nowe przepisy z kolei przewidują, że aby wydłużyć prawo ochronne na znak towarowy wystarczy jedynie wnieść przez uprawnionego bądź osobę ustawowo lub umownie upoważnioną opłatę na kolejny okres ochronny. Co więcej, przepisy nakładają na Urząd Patentowy obowiązek poinformowania o zbliżającym się terminie wniesienia opłaty za kolejny okres ochronny znaku towarowego. Niewątpliwie takie rozwiązanie oznacza odformalizowanie sposobu przedłużania ochrony znaku towarowego, co wpłynie na szybkość załatwiania spraw w zakresie.
Nowe rozwiązania mają obowiązywać od dnia 14 stycznia 2019 r.
Zespół WiadomosciPrawne.pl
Leave a Reply