Przedsiębiorcy, którzy z powodu epidemii koronawirusa mają problemy z zapłatą za bieżące składki lub należności, które wynikają z zawartej już z ZUS umowy o rozłożenie zadłużenia na raty bądź odroczenie terminu płatności mogą skorzystać z uproszczonych form pomocy.
Obecnie przedsiębiorcy mogą skorzystać z następujących form pomocy:
- odroczenie o 3 miesiące terminu płatności składek za okres od lutego do kwietnia 2020 r.,
- zawieszenie na 3 miesiące realizacji umowy zawartej z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, w której termin płatności rat bądź składek wyznaczono w okresie od marca do maja 2020 r. i tym samym wydłużenia o 3 miesiące terminu realizacji zawartej umowy.
Aby skorzystać z takiej pomocy należy złożyć odpowiedni wniosek. Wybór wniosku uzależniony jest od rodzaju prowadzonej księgowości.
Osoby prowadzące pełną księgowość powinny skorzystać z wniosku, który można pobrać tutaj: Wniosek dla osób prowadzących pełną księgowość, natomiast wniosek dla osób nieprowadzących pełnej księgowości jest dostępny tutaj.
Przedsiębiorcy prowadzący pełną księgowość muszą dołączyć do wniosku sprawozdanie finansowe (bilans, rachunek zysków i strat, sprawozdanie o przepływach pieniężnych) za 2018 lub 2019 r. We wniosku należy opisać w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową prowadzonego przedsiębiorstwa i brak możliwości opłacenia w terminie należności.
W jaki sposób złożyć wniosek?
Wniosek można złożyć tradycyjnie w siedzibie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych korzystając ze skrzynki dostępnej w placówce lub przesłać pocztą, jednak ze względu na zagrożenie epidemiczne można wysłać skan podpisanych dokumentów na adres e-mail oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku, gdy przedsiębiorca skorzysta z tej drugiej opcji, należy pamiętać o tym, aby w terminie 14 dni liczonych od dnia zakończenia stanu epidemicznego wysłać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych także papierowe oryginały tych dokumentów. Wniosek można oczywiście również przesłać elektronicznie za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
W sytuacji, gdy złożony wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, przedsiębiorca otrzyma zwrotnie (na wskazany przez siebie adres e-mail lub pocztą jeżeli nie wskaże adresu mailowego) umowę wraz z dokumentami dotyczącymi pomocy publicznej. Otrzymane dokumenty należy podpisać oraz przekazać z powrotem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Po otrzymaniu dokumentów przejrzyj je i podpisz w odpowiednich miejscach. Podpisane dokumenty musisz nam przekazać z powrotem. Złóż je w skrzynce dostępnej w naszej placówce lub prześlij pocztą.
UWAGA! Przedsiębiorca nie będzie mógł skorzystać z ulgi w przypadku, gdy z analizy dokumentów będzie wynikało, że w okresie ostatnich 3 lat wielkość otrzymanej przez niego pomocy publicznej de minimis przekroczyła 200 tys. euro.
Jeżeli w ciągu 3 miesięcy sytuacja finansowa przedsiębiorcy nie ulegnie poprawie, to będzie on mógł wystąpić z wnioskiem o renegocjację zawartej umowy.
Leave a Reply