Papierologia to nie tylko domena urzędów i przedsiębiorstw. Dotyczy to również służby zdrowia. Pacjenci oczekują wystawiania zwolnień lekarskich, co wymaga zaangażowania i czasu lekarza. Nie jest to oczywiście niczyją winą, ale.. no właśnie trzeba to zrobić, zachowując jednocześnie najwyższe standardy leczenia i nie popełniając przy tym żadnego błędu, biorąc pod uwagę liczbę przyjmowanych w gabinecie chorych.
Kto może wystawić zwolnienie lekarskie?
Od 1 grudnia 2018 r. obowiązują przepisy na mocy których, lekarze wystawiają – co do zasady – zwolnienia elektroniczne. Wystawienie formularza e-ZLA trwa krócej, niż wypisywanie zwolnienia lekarskiego na papierze. Co więcej, ustawodawca wprowadził dodatkowe ułatwienia dla lekarzy. Mianowicie, od 23 października 2018 r. lekarze mogą upoważnić tzw. asystentów medycznych do wystawania e-zwolnień w swoim imieniu.
Kogo może upoważnić lekarz do wystawiania e-zwolnień?
Zgodnie z przepisami, lekarz mający utworzony profil informacyjny może udzielić upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich, w jego imieniu i na podstawie danych dotyczących orzeczonej czasowej niezdolności do pracy zawartych w sporządzonej przez niego dokumentacji medycznej, osobie wykonującej:
- zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 160, z późn. zm.);
- czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych, o których mowa w art. 24 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2017 r. poz. 1318 i 1524 oraz z 2018 r. poz. 1115 i 1515).
Chodzi tutaj o takie osoby jak np. pielęgniarki, ratownicy medyczni, czy np. sekretarki medyczne.
Na jaki okres można upoważnić asystenta medycznego do wystawiania zwolnień lekarskich?
Upoważnienie do wystawiania zaświadczeń lekarskich może zostać udzielone na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. Warto pamiętać o tym, że po upływie tego okresu można udzielać kolejnych upoważnień na kolejne okresy, jednak znów nie dłuższe niż 12 miesięcy.
UWAGA! Upoważnienie do wystawiania zaświadczeń lekarskich może być w każdym czasie cofnięte przez wystawiającego zaświadczenie lekarskie.
Jest ułatwienie, ale uwaga na ryzyko!
Od dnia udzielenia upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich do dnia jego cofnięcia albo wygaśnięcia to lekarz ponosi odpowiedzialność wynikającą z przepisów ustawy za skutki nieprawidłowego wystawienia zaświadczenia lekarskiego przez osobę upoważnioną. Dlatego… warto przemyśleć, czy na pewno chcesz skorzystać z tego ułatwienia oraz komu zaufać i wydać upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich w Twoim imieniu.
Redakcja WiadomosciPrawne.pl
Leave a Reply