Infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) są bardzo powszechne i należą do najczęstszych infekcji przenoszonych drogą płciową na całym świecie. Istnieje wiele różnych typów wirusa HPV, niektóre z nich mogą powodować powstawanie brodawek na skórze lub błonach śluzowych, takich jak brodawki narządów płciowych, brodawki w okolicy odbytu czy brodawki na dłoniach. Inne typy HPV są odpowiedzialne za rozwój niektórych rodzajów nowotworów, w szczególności raka szyjki macicy, ale także innych nowotworów narządów płciowych, odbytu, gardła, jamy ustnej i gardła.
Dobrą wiadomością jest to, że istnieje szczepionka przeciwko HPV, która może pomóc w zapobieganiu infekcjom wirusem. W Polsce istnieje program bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepionka jest zalecana szczególnie dla dziewcząt i chłopców w młodym wieku przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Regularne badania profilaktyczne, w tym testy na obecność wirusa HPV (takie jak np. ten szybki test na obecność HPV), mogą również pomóc w wykryciu ewentualnych infekcji i ich powikłań we wczesnym stadium.
Bezpłatne szczepienie przeciw HPV dla dzieci
W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki:
- 2-walentana szczepionka Cervarix i
- 9-walentna szczepionka Gardasil 9.
Program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewczynek i chłopców w wieku 12 – 13 lat. Aktualnie, w 2023 r. z bezpłatnych szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 r.
Szczepionka przeciw HPV dla dzieci w wieku 12 i 13 lat podawana jest w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.
Rejestracja dziecka na szczepienie przeciw HPV
Aby zarejestrować dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:
- w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ),
- przez infolinię 989 (przez cały tydzień w godzinach: 7:00 do 20:00),
- przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
Leave a Reply