Ubóstwo dotyka coraz więcej starszych osób.. Wypłacane im co miesiąc emerytury są bardzo niskie – niejednokrotnie brakuje im pieniędzy na rachunki i skromne wyżywienie, nie mówiąc już o drogich lekarstwach. Wychodząc naprzeciw temu problemowi, premier Beata Szydło już w trakcie swojego expose premier Beata Szydło mówiąc m.in. o zadaniach, jakie wraz ze swoim rządem stawia przed sobą w ciągu pierwszych 100 dni rządzenia – zapowiedziała wprowadzenie bezpłatnych leków dla osób, które ukończyły 75. rok życia. Tego rodzaju zmiana ma wzmocnić system opieki zdrowotnej nad seniorami oraz pozytywnie wpłynąć na jakość ich życia.
Projekt 75+, bo właśnie o nim mowa ma za zadanie zwalczyć problem z dostępem osób starszych do leczenia spowodowany względami finansowymi. Niejednokrotnie osoby te, z powodu chorób związanych z zaawansowanym wiekiem muszą wydawać na leki dużą część swojego miesięcznego dochodu, a bardzo często – ze względu na brak pieniędzy rezygnują z leczenia.
Kto otrzyma bezpłatne leki?
W projekcie założono, że uprawnienia do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych wymienionych w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia przysługiwać będą pacjentom, którzy ukończyli 75 lat. Przed wydaniem bezpłatnego leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, czy też wyrobu medycznego – osoba realizująca receptę w aptece zweryfikuje wiek pacjenta na podstawie numeru PESEL.
Czy wszystkie leki będą bezpłatne dla osób, które ukończyły 75 lat?
Nie, należy bowiem wskazać, że na wykazie znajdą się przede wszystkim leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne wydawane na podstawie recepty albo zlecenia lekarskiego, które są związane z leczeniem chorób wieku podeszłego. Bezpłatne leki będą mogli przepisać jedynie lekarze podstawowej opieki zdrowotnej pacjentom, nad którymi sprawują opiekę.
Redakcja WiadomosciPrawne.pl
Photo credit: e-MagineArt.com via Foter.com / CC BY
Leave a Reply