Numer PESEL to nic innego jak ciąg jedenastu cyfr pozwalający na łatwą identyfikację osoby, która go posiada. Jest on wymagany np. do celów podatkowych w celu identyfikacji osoby.
Co oznaczają poszczególne cyfry w numerze PESEL?
Każda z 11 cyfr w numerze PESEL ma swoje znaczenie.
Celem wytłumaczenia znaczenia poszczególnych cyfr zapiszmy go w ten sposób:
RRMMDDPPPPK, gdzie:
RR – oznacza 2 ostanie cyfry roku urodzenia,
MM – oznacza miesiąc urodzenia,
DD – oznacza dzień urodzenia,
PPPP – to liczba porządkowa oznaczająca płeć. U kobiety ostatnia cyfra tej liczby jest parzysta, czyli 0, 2, 4, 6, 8, zaś u mężczyzny – nieparzysta, czyli 1, 3, 5, 7, 9,
K – oznacza cyfrę kontrolną.
Przykład:
PESEL 860504PPP6K należy do kobiety, która urodziła się 4 maja 1986 roku, a PESEL 721211PPP3K – do mężczyzny, który urodził się 12 grudnia 1972 roku.
Czy cudzoziemiec może otrzymać numer w PESEL w Polsce?
Od 1 czerwca 2021 r. obowiązują przepisy na mocy których, urzędy gminy mogą nadawać cudzoziemcom numer PESEL do celów podatkowych na ich wniosek. W życie weszły zmiany dotyczące ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. z 2022 r. poz. 166) w zakresie definicji podatników, których identyfikatorem podatkowym jest PESEL.
Dzięki wprowadzonym zmianom płatnicy mogą wywiązać się z obowiązku wskazywania prawidłowego identyfikatora podatkowego swoich pracowników. To natomiast daje urzędom skarbowym możliwość jednoznacznej identyfikacji podatnika i udostępnienia mu zeznania podatkowego.
Cudzoziemiec, który zamelduje się w Polsce na pobyt powyżej 30 dni otrzyma numer PESEL z urzędu. Jeśli jednak cudzoziemiec nie może się zameldować, a potrzebuje posiadać numer PESEL – wystarczy, że złoży wniosek o nadanie numeru PESEL w dowolnym urzędzie gminy.
Wniosek o nadanie numeru PESEL możesz ściągnąć tutaj.
Czy od wniosku o nadanie numeru PESEL dla cudzoziemca należy uiścić opłatę?
Nie. Złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL dla cudzoziemca jest bezpłatne.
Leave a Reply