Zmiana zezwolenia na pobyt czasowy i pracę
Zmiany obowiązujące od 29 stycznia 2022 r. odnoszą się również do trybu zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Dotychczas zmiana zezwolenia na pobyt czasowy i pracę mogła obejmować zmianę pracodawcy użytkownika lub zmianę warunków wykonywania pracy określonych w zezwoleniu na podstawie art. 118 ust. 1 pkt 2 – 5 ustawy o cudzoziemcach. Obecnie zmiana polegać będzie na tym, że zakresem dopuszczalnej w tym trybie zmiany objęta zostanie również zmiana podmiotu powierzającego wykonywanie prac oraz to, że cudzoziemiec uzyska zwolnienie z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę określone odrębnymi przepisami.
Wniosek o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę
Wniosek o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę powinien być złożony na specjalnym formularzu zawierającym:
- dane cudzoziemca lub informacje, o których mowa w art. 13 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz.U. z 2021 r. poz. 2354 z późn. zm.), w zakresie niezbędnym do zmiany tego zezwolenia;
- imię, nazwisko, datę urodzenia oraz informacje o płci, obywatelstwach i miejscu zamieszkania członków rodziny cudzoziemca zamieszkałych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z określeniem stopnia pokrewieństwa, a także informację o ubieganiu się przez nich o zezwolenie na pobyt czasowy oraz o tym, czy pozostają na utrzymaniu cudzoziemca;
- informację o posiadanym przez cudzoziemca ubezpieczeniu zdrowotnym;
- pisemne oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, że dane zawarte we wniosku są prawdziwe.
Jakie załączniki do należy dołączyć do wniosku o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę?
Cudzoziemiec ubiegający się o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, składając wniosek o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę powinien dołączyć do niego:
- wypełniony przez podmiot powierzający mu wykonywanie pracy załącznik nr 1 do wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy według wzoru określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy (Dz. U. poz. 779)
- dokumenty niezbędne do potwierdzenia danych zawartych we wniosku i okoliczności uzasadniających zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.
Wzór formularza wniosku o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę określi w drodze rozporządzenia Minister właściwy do spraw wewnętrznych.
Opłata skarbowa od wniosku o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę
Ze zmianą zezwolenia na pobyt czasowy i pracę będzie wiąże obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej w nowej stawce wynoszącej 220 zł (połowa wysokości stawki opłaty skarbowej za udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę). Wynika to ze zmiany w ustawie z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1923), tj. w załączniku do ustawy w części III po ust. 2c dodano się ust. 2d.
Kolejność załatwiania spraw udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy i pracę
Nowe przepisy (art. 117 b ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz.U.
z 2021 r. poz. 2354 z późn. zm.)) pozwalają również na to, aby wojewoda w pierwszej kolejności załatwiał sprawy udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, w których podmiotem powierzającym wykonywanie pracy będzie przedsiębiorca prowadzący działalność o znaczeniu strategicznym dla gospodarki narodowej, który zostanie objęty wykazem ustalanym w drodze rozporządzenia przez ministra właściwego do spraw gospodarki (obecnie Minister Rozwoju i Technologii) na podstawie art. 88cb ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2021 r. poz. 1100 z późn. zm.). Przy czym należy zauważyć, że stosowanie art. 117b ustawy o cudzoziemcach uzależnione będzie od tego, czy zostanie wydane stosowne rozporządzenie.
Redakcja WiadomosciPrawne.pl
Leave a Reply